Dünyanın adaleti her zaman güçlü ve zenginden yana işlemiştir. Menfaatler ön plana çıkınca insanoğlu adaleti, eşitliği, huzurlu yaşamın sırrını yok ederken kendi yaşam ve zevki sefasını hep sağlamanın peşine düşmüştür.
Birde başka anlatımla öyle bir Dünya düşünün ki.. içinde güzelliklerin, sevginin, doğrunun, huzurun, neşenin, yaşam sevincinin, birlikte paylaşmanın, beraberliklerin, yardımlaşmanın ve ilahi adalet ile yoğrulmuş bir neslin bol olduğu bir dünyanın olmasını bir tasarlayın. Ancak ne yazık ki Bu dünyanın küçücük bir parçası olan Ülkemizin dahi bu şartlarda olması çok zor hatta imkansız gibi..
            Aslında Dünyada Yaşamanın hayatın idamesinin güzelliklerini, zevkini, mutluluğunu, huzurunu ve adaletin sağlanmasının insanlara bir ders verircesine izahatının çokta zor olmadığını bir emsali ahvali ile şöyle anlatmak lazım gelir.
Adamın birisi akşam işten eve gelir. Evde bulunan 5 yaşında bir oğlu vardır.   Kapıdan içeri girer girmez. Çocuk kapıya koşar.
Baba der. no’lur dışarıya çıkalım beraber oyun oynayalım.
Adam Çocuğunu da kırmak istemiyor. Ancak kendi kendine evde de yapacak çok işim var diye mırıldanır. Ancak çocuğu kırmadan ben bu işi nasıl yaparım diye düşünürken bir bakar çalışma masasının üstünde büyük bir dünya haritası var.
Adam oğluna döner ve derki oğlum…
söz seninle beraber dışarı çıkıp oyun oynayacağım ama der…..
masanın üstündeki dünya haritasını eline alır.
Çocuğa;
Bak bu dünya haritası der. Sonra dünya haritasını başlar yırtmaya paramparça eder masanın üstüne bir tomar kağıt haline getirir. Sonra;
Döner oğluna bak oğlum bu dünya haritasını eski haline getir yani dünyayı düzelt sonra söz çıkıp beraber oynayacağız.
Çocuk küçük ve de saf olduğu için hemen alır param parça olmuş kağıt parçalarını doğruca odaya gider. Adam da nasıl olsa çocuk bu kağıt parçalarını bir araya getirene kadar uyuya kalır bende dışarı çıkmaktan kurtulurum düşüncesiyle.
Hızlıca üstünü değiştirip kanepenin üstüne uzanır. Fakat aradan 5 dakika geçmeden çocuk koşarak babasının yanına gelir ve
Baba der dünyayı düzelttim. Adam yerinden bir ok gibi fırlar kalkar ve haritayı eline alır dünya haritasına bakar birde oğluna bakar ve oğlum bunu nasıl yaptın sen der.
Ben bile olsam Dünyayı bu kadar çabuk düzeltemezdim. Sen bunu nasıl başardın deyince,
Çocuk der ki baba..!!
Dünya haritasının arka yüzünde bir tane İnsan resmi var…
İnsan resmini düzeltince çevirip dünya haritasına bakınca gördüm ki dünyada düzelmiş der.
İşte eğer dünyayı düzeltmek istiyor isek önce kendi dünyamız ile başlamamız gerekir. Sonrada çocuklarımızı düzeltmeye başlamamız daha doğru olur. Ki Dünyanın düzeldiğini o zaman daha net ve kolay göreceksiniz.
Sağlıcakla kalınız..             05,04,2022

Metin Tuzcu

Uluslararası İlişkiler

By admin

Bir cevap yazın