Bir konuda, söz söyleme yetki ve becerisine sahip insanlar söylediği her sözün kime, nasıl, nereye, ne anlama geldiğini, nasıl bir sonuç ortaya koyacağını, koyması gerektiği hususunda toplum üzerinde bırakacağı algı ve etkiyi iyi düşünmeli. Ona göre söz ve söylemlerini geliştirmeli. Vatan ve Milletinin değer yargılarını küçük düşürecek, aşağılayacak hal ve hareket içine girmemeli. Ancak son zamanlarda yapılan bazı konuşmalara bakıyorum da, her konuşan kendine göre yorum ve değerlendirmeleri yapıyor. Devletin ve milletin menfaatine olan objektif değerlendirmeler yapılmıyor. Devleti ve Milleti ön planda tutanlarında başına gelmedik kalmıyor.

Birilerinin menfaati uğruna hem kendi hem de başkaları istedi diye istekler doğrultusunda ülke adına bir şeyler yapanları ya da yapmaya çalışanların önüne çeşitli engeller çıkarmak için ellerinden gelen her türlü kötülükler yapılıyor. Ancak hesaplayamadıkları bir durum var. Artık millet her şeyi biliyor, millet doğrunun ne olduğunu başkalarının yönlendirmesiyle değil kendi iradesiyle anlıyor, biliyor ve çözüyor.

            Ne var ki menfaatler aklın ve mantığın önüne geçtiği zamanlarda, Menfaatler mantığı ve objektif olmayı adeta insanların beyninden bilgisayarda hard disk temizliği yapar gibi adeta temizlenmiş durumuna getiriyor. Sonrasında kendine ne idim ne oldum dercesine hayretler içinde baka kalıyor. Yada çevresine öyle görünüyorlar veya en azından öyle gözükmeye çalışıyorlar yaptıkları konuşmalarda…

            Bir Ülkenin geleceği şahsi ya da başka nedenlerle sadece menfaat uğruna heba edilmemeli. Eğer hem vatan aşığı, ülkesini sever ya da Ülkesinin menfaat ve geleceğini ön planda tutar gibi gözüküp de gizli kapılar arkasında başka planlar yapılıyorsa, yaptırılıyorsa bunu durup bir düşünmek gerekmez mi?

 Bu başka bir deyimle kendi ayağına pranga vurmak ya da kendi ayağına çelme takmak olmaz mı ?

            Ne dersiniz sevgili dostlar….

                                                                                                                      Metin TUZCU

By Metin Tuzcu

Giresun Yağlıdere Akdarı Köyünde 1967 Yılında doğdum. 1984 Yılında İstanbulda bir çok iş yerinde çalıştım. 01.11.1989 Yılında Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına Bağlı Kocasinan Vergi Dairesinde Göreve Başladım. AOF İktisat 3. Sınıftan terk ve Uluslar Arası Halkla İlişkiler Bölümünde Mezun oldum.

Bir cevap yazın